HAFIZ NEDİR??????

Kur-an'ı nakşetmeye başlamak kalbe..

Damla damla rahmete açılan kapı satır satır sayfa sayfa dili kalbe indirebilmek öyle güzeldir ki günlerinizin gecelerinizin Kur-an'la dolu geçmesi; Yeni doğmuş bebek gibi safhaneleşir ruh. Kalp onunla açar yeniden dünyaya gözlerini..


Ve size yeni bir bakış açısı kazandırır. Daha gerçekçi daha sağlam adımların başlangıcıdır. Manevi bir bağ kurulur aranızda artık. O Rabbinizle her an muhatap kabul olunabilmenin en kısa yoludur.Arapça'da "korumak, ezberlemek" anlamına gelen hıfz (حفظ) kökünden türemiş bir sıfattır ve "Koruyan, ezberleyen" demektir. İslam geleneğinde, Kur'an-ı Kerim'in tamamını ezbere bilen kişiye Hâfız denir. İslam inancının temeli olan Kur'an-ı Kerim'i ezbere bilmek, ilk dönemlerden beri önemli bir ayrıcalık sayılmış ve toplumda saygı doğurmuştur.


Yüce Allah(celle celalüh)'ın biz kullarına göndermiş olduğu Kur'an'ı Kerim'in okunup ezberlenmesine HAFIZLIK,hücrelerin son tükeninceye kadarçalışıp onu ezbere alan kişiyede HAFIZ-I KUR'AN denir.aynı zamanda HAFIZ koruyucu ,muhafaza eden demektir.
Bu kutsal ve sönmez meşaleyi taşımak onu canlı tutmak ve yaşatmak nefse ve şeytana karşı mücadele etmek ancak bir HAFIZ-I KUR'AN'a yakışır.
Hayatın en zor işlerinden birinide Hafız-ı Kur'an yapar.gök yüzünde yağmur yağar,sesini duyar.sararan yaprakların hışırtısını,yeşeren filizlerin kokusunu,hele birde yeryüzü kefene bürününce onun soğuğunu belkide hiç hissetmez.
Hafız-ı Kur'an çocukluğunu yaşayamaz.Hafız belki genç kızdır,arzu ve isteklerine nokta koyar.Anadır,babadır,hayatın zorluklarına karşı Rabbin'in kitabına sarılır ve O'na dalar gider.Hafız-ı Kur'an dünya'da en güzel,en güvenilir olanı KUR'AN'I KERİM'İ kendine dost seçmiştir.
İlim sahibi Hafız-ı Kur'an izzetli,lütufkar,sabırlı vede sevecendir.Onların kalplerini güzelleştiren,nefislerini tezk,ye eden ancak geceleri rüyalarında,gündüzleri baktıklar herşeyde gördükleri,bütünleştikleri ZİKRULLAHTIR.onların Rableri ile aralarındaki tek vasıta Kur'an'ı kerimdir.
Kur'an'ı Kerim'i anlamak,okumak ve öğrenmek başlı başına bir sanattır.Hafız-ı Kur'an ise en büyük sanatkardır.onlar mallarından,canlarından,evlatlarından,Allah(celle celalüh) rızasından başka herşeyden kaçarak ilahi kitabı baş tacı seçerek bir sanat haline getirirler.Hünerleride her durumda O'nunla olmak,O'nu söylemek,O'nu yaşamaktır.Altından elbise giydirseler,pırlantadan taç taksalar neye yarar.Onun ilmi denizler kadar derin.Onların kalbi ve zihni Rabbi'nin kitabına bin defa sonuna kadar açılmıştır.
Hafız-ı Kur'an narin bir çiçektir;sevgiye,şefkate,teselliye,ilgiye ihtiyacı vardır.Hafız-ı Kur'an ağlarsa onu yetiştirenler yüzbin kere ağlar.
Gözyaşının her damlası ok olup hocası ve ailesinin bağrına batar.Hafız-ı Kur'an derdine derman,kalbine şifa arayan bir hastadır.Hekimide canından çok sevdiği yakınlarıdır.Ahlak ve ilim reçetesini ancak bir hafızın yakınları yazar.
şefkati ile hâl ve hareketlerini düzelterek,onları çölde bile bir GÜL yetiştirir hale getirerek cemiyete salıverirler.
Gecelerin zifiri karanlıkları,onların güneşi olur
Gerekirse ay ve yıldızları kandilleri olur
Gül dikenleri arasından sıyrılıp çıktılar
Kendi nefislerinin hükümdarı olurlar
Konuş hafız-ı Kur'an!Hakkın kelamını söylemek senin hakkındır.senin süsün sende saklıdır.
OKU!Ayetleride yer ve gök nurla dolsun.okuduğun her ayetin harfi bizlere şifa olsun.şeref sende,şan sende bütün güzellikler senin olsun.Çektiğin çile kutsaldır.verme onu kimselere.birgün mükafatını alırsın.