Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Klima Kullanımı Esnasında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar - Klima Temizliği..
#1
KLİMA KULLANIMI ESNASINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR :1-Klimanızı kesinlikle yüksek devirde seyrederken devreye almayın. Uzun yolda illa ki durmanız gerekmez, debriyaja basarak devri düşürün, klimayı açın ve debriyajdan ayağınızı yavaşça çekin. Aksini yapmanız halinde klimanın kompresörü ayak kırabilir, bu da yaklaşık 300.- $ lık bir arıza demektir.

2- Yaz aylarında güneş altında park halinde kalan aracınıza ilk binişte klimayı açmadan evvel camları açarak sıcak havanın dışarı çıkmasını sağlayın, ardından camlarınızı kapatarak klimayı açın. Çok sıcak havalarda klimayı ilk çalıştırmada araç içi hava sirkülasyonu modunda kullanın, ardından dış hava alışını açın.

3- Klimanız açıkken kesinlikle camları açmayın.

4- Klimanız açıkken araç içerisinde sigara içmeniz hava kanalları içerisinde oluşan neme sigara dumanının yapışmasına neden olur, nemin kuruması ile birlikte kalan sigara kokusu hava kanallarından temizlenemez ve klimanın her kullanıma açılmasında araca pis bir koku yayılmasına neden olur.

5- Tam otomatik klimalarda derece ayarını dış sıcaklık ile maximum 7 derece fark olacak şekilde ayarlayın. Daha fazla bir fark hasta olmanızı ya da vücudunuzun direncinin zayıflamasına ve yorgunluk hissine neden olur.

KLİMA BAKIM VE SERVİSLERİ

1- Klima bakımlarınızı yaz aylarına girmeden evvel YETKİLİ SERVİSLERDE veya KLİMA SERVİSLERİNDE yaptırın. Yetkili servislerde dahi klima konusunda ustaları olup olmadığını sorun. Sanayi servislerinde ise referans almadan klimanızın bakım veya onarımını yaptırmayın. Ne yazık ki klima kullanımının artması ile birlikte her serviste klima gazı basılır yazısı görülmekte, bu tip servislere itibar etmeyin. Klimanızda tamiri mümkün olmayan ya da pahalı arızalara sebep olabilirler.

2- Klimalarda bulunan R12 veya R134 gazının yılda %10 - 20 oranında azalması normaldir. Bunun üzerindeki azalmalarda kaçak kontrolü yapılmadan gaz tamamalanmaması gerekir. Gazın tamamen boşalmış olduğu klimalarda gaz kaçak sıvısı ve azot gazı verilerek kaçak bulunur, tamir edilir ve gaz basılır. Tamamen yeni gaz basımında gaz basılmadan evvel de kesinlikle VAKUM yapılarak sistem havadan arındırılmalıdır.

3- Binek araç klimaları ortalama 700 gram ile 1.100 gram arasında gaz alır. Aracınızın etiketleri arasında klimaya ait bir etiket olması ve gaz miktarının yazılı olması gerekmektedir.

4- Ticari araç klimalarında gaz oranları farklılık göstermektedir.

5- Klimalarınızı kış aylarında da en az haftada bir defa 5 - 10 dk. süre ile çalıştırmanız klima sisteminizin ömrünü uzatır.

6- Polen filtrelerinizi kontrol etmeyi unutmayınız.
Bir ülkenin geleceği mühendislerinin becerisi ile sınırlıdır..!

Taklitlerimden ve WebKutlu.Com taklitlerinden sakının  Smile

Cevapla
#2
Klima temizliği neden önemli?

Sıcaklardan bunaldığınızda Klima Sistemi (Air Conditioner) vazgeçilmez oluyor.Hem bilim adamları hem de tüketici grupları tarafından yapılan birçok araştırma gösteriyor ki en sevilen hatta olmazsa olmaz dediğimiz bu aksesuar, gündemimizden düşmeyen hastalıklara da neden olabiliyor.


Medikal Uzmanları araçların Havalırma ve Klima Sisteminde küf ve bakteri oluşumu ile her geçen gün artan bu tehlikeyi Sick Car Syndrome (SCS) olarak tanımlıyor. Yapılan çalışmalar klimaların evaporatörlerindeki karanlık ve nemli ortamın bakteri, küf ve mantar organizmalarının oluşması için ideal ortam sağladığını gösteriyor. Evaporatörden hava akımı geçtikçe mikroplar harekete geçiyor ve açık havalırma kanallarından araç kabini içine yayılarak sağlığı tehdit ediyor.

Küf kokusu sorunun ilk göstergesidir, ama araç kullanıcıları düzenli ve sürekli kullanımda yavaş yavaş kokuya maruz kaldığı için problem kendilerine doğrudan gösterilmedikçe sistemin kirlendiğini farketmeyecektir.Bu süre içinde Sick Car Sendromu kendini saman nezlesi, gözde tahriş ve bronşit rahatsızlıkları ile belli etmeye başlayabilir.

Klima temizliği için farklı yöntemler uygulanmaktadır ama son uygulama şekli SCS engellemede etkinliği ve uygulama kolaylığı bakımından ana imalatçılarından da genel kabul gördü.Bu uygulamada tamamen güvenli, su bazlı karışım evaporatörde bakteri ve küfleri yok etmenin yanısıra paspas halı ve koltuk kumaşında da aynı temizliği sağlayarak SCS oluşumunu bir yıla kadar engeller. Klima temizliği, oluşum sonrası etkilerine müdahale etmez, problemin temeli ile ilgilenir. Uygulamada yolcu ayak kısmından anti-bakteriyel çözelti yoğun bir buğu şeklinde yayılıp klima sisteminin tamamına eşit olarak dağılır. Bu uygulama mikroskobik partikülleri tutan karbon tipi polen filtre kullanılan araç sayısı arttıkça daha önemli hale gelmektedir.

Kabin içi hava dolaşımına göre ayarlanan klima sisteminin çalıştırılması ile yoğun bir buğu haline dönüşen solusyon evaporatörden ve hava aralıklarından geçip kabine dağılırken iç döşemede de etkinleşir.Dağılım 15 dakikada tamamlanır ve Siz sağlığınız için doğru bir adım atarken, teknisyen aracınızın diğer alanlarında yapılacak işlemlerle ilgilenebileceğinden uygulama ayrı bir zamanınızı da almayacak.

Araç içinde ve klima sisteminde bakteri oluşumunu engellemek için bazı önlem ve adımlara dikkat edilmesinde fayda var.

Bu önlem ve adımlar;

Sorunun nerede olduğunu belirleyin. Eğer araca bindiğinizde koku geliyorsa sorun kaynağı aracın içindedir. Eğer sadece fan açıkken koku geliyorsa sorun büyük olasılıkla klima sistemindedir.

Yaprakları,kuş pisliği gibi organik atıkları ön cam ve hava giriş kanallarında uzun süre kalmamasına özen gösterin.

Aracın içinde dökülen su, süt veya herhangi bir sıvı olursa mutlaka kurutun.

Aracın içinde yiyecek kalmamasına, eğer araç içinde yiyecek bırakmanız gerekirse de araç içinde bayatlamasına veya çürümesine özen gösterin.

Aracın paspaslarını özellikle de halı paspasları yıkattığınızda aracın camlarını kapatmadan önce paspasların kuruduğundan emin olun.

Araç kabininin alt kısmında ve bagajda su sızıntısı olmadığından emin olun. Hatta stepnenin durduğu çukuru kontrol edin.

İkinci el araç satın aldığınızda bayiden aracı ve klima sistemini dezenfekte etmesini isteyin. Aracın klima sisteminde veya klima sisteminden gelen koku veya bakteri olmadığından emin olun.

Araçta koku problemi sürerse yetkili servise bilgi verin. Klima sisteminde oluşabilecek problemler hakkında onaylı çözümlere ve güncel bilgiye sahiptirler.

En az 1 yıl ömürlü ve imalatçı firma tarafından onaylı ürün kullanmaya özen gösterin.

Klimayı kullandıktan sonra evaporatörün kuruyabilmesi için havalandırma, 1-2 dakika çalıştırılmalıdır. Aracınızı park edeceğiniz yere yaklaşırken araç terkedilmeden klimayı kapatıp havalandırmaya devam ederseniz petekler kuruyacak ve bakteri üreme ihtimali düşecektir.
Bir ülkenin geleceği mühendislerinin becerisi ile sınırlıdır..!

Taklitlerimden ve WebKutlu.Com taklitlerinden sakının  Smile

Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Emniyet Kemeri Ve Önlenen Riskler - Emniyet Kemerinin Doğru Kullanımı - Videolu Anlatım By.Kutlu 1 2,472 08-06-2010, Saat: 15:12
Son Yorum: By.Kutlu
  Araç Muayenesi - Gerekli Belgeler - Aracınızda Bulunması Gereken Ekipmanlar - Engel Durumlar.. By.Kutlu 1 13,714 08-06-2010, Saat: 15:10
Son Yorum: By.Kutlu

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi