Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İzmit - Kocaelideki gezilecek görülecek yerler
#1
Sapanca Gölü (Merkez) hakkında bilgi

İzmit Körfezi’nin doğusunda Adapazarı Ovası ile Düzce ve Bolu  ovaları gibi tektonik çukurlar dizisinin batı-doğu doğrultusundaki kırık  fay hattının batısında yer alan Sapanca Gölü’nün su toplama alanı 250  km2, yüzölçümü 47 km2’dir. Gölün deniz seviyesinden yüksekliği 32 m.dir.  Kuzeyde yaklaşık 300 m. yüksekliğinde bir plato, güneyde de Samanlı  dağları ile çevrilidir.
Sapanca Gölü’nün büyük bölümü Sakarya ilinde, batı kesimi de Kocaeli’nin sınırları içerisinde bulunmaktadır.

İzmit Körfezi’nden Büyükderbent isimli alçak bir eşikle ayrılan göl  çukurunun doğu ve batı ucu Alivyon birikmeleri sonucunda gittikçe  küçülmektedir. Bunun yanı sıra güneydeki Samanlı Dağları’ndan inen ve  gölü besleyen küçük derelerin getirdiği birikintilerle kıyıda bir şerit  meydana gelmiştir. Bu birikintilerin düzenli biçimde ilerleyişi gölün  batı kesimini de daraltmaktadır. Samanlı dağları’ndan inen akarsuların  yanı sıra yağmur ve kar suları ile dipteki su kaynakları gölü  beslemektedir. Gölün fazla suları kuzeydoğudaki Çark Suyu’nun aracılığı  ile Sakarya Nehri’ne boşalmaktadır.

Gölün İlkbaharda suları yükselmekte, Sonbahar aylarında da en alçak  düzeye inmektedir. Gölde yayın, turna, alabalık, tatlısu kefali, sazan  ve kerevit gibi su ürünleri bulunmaktadır.

Kaplıcalar ve İçmeler

Yeniköy Yazlık Ilıcası hakkında bilgiler (Gölcük)

Kocaeli Başiskele ilçesinin güneyinde Yeniköy’de bulunan Yazlık Ilıcası denize 3 km. uzaklıktadır.
Bu ılıcanın suyu 40 C sıcaklıkta olup, cilt hastalıklarına iyi gelmektedir.

Maşukiye Şifalı Suyu ile ilgili bilgi (Merkez)

Kocaeli Maşukiye yakınlarında Kartepe eteklerinde bulunan Maşukiye  şifalı suyu fundalıklar arasından çıkmakta olup, denizden 50 m.  yüksekliktedir.
Suyun sıcaklığı 20 C olup, cilt ve mide hastalıklarına iyi gelmektedir.  Aynı zamanda burada orman içerisinden çıkan derenin oluşturduğu  çağlayanların çevresi piknik alanı olarak kullanılmaktadır.


Soğuksu Şifalı Suyu ve Piknik Alanı hakkında bilgi(Merkez)
img22671236870061058886.jpg

Kocaeli Başiskele ilçesinde Bahçecik beldesinde bulunan Soğuksu Şifalı  Suyu mide rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Ayrıca İzmit Körfezi’ne  hakim olması nedeniyle de yörenin önemli bir piknik alanıdır.


Akpınar Suyu  ile ilgili bilgi(Merkez)

Kocaeli Akpınar Köyü’nde bulunan Akpınar Suyu ve mesire alanı, Orman  Bakanlığı Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nce milli park olarak tescil  edilmiştir. Bu mesire yerinin içerisinde Akpınar Suyu piknik ve mesire  alanı bulunmaktadır.


Kartepe  hakkında bilgiler(Merkez)

Kocaeli’nin güneydoğusunda bulunan Kartepe’nin yüksekliği 1606 m.dir.  İlin dağ turizmi yönünden önemli bir bölgesi olup, kış sporları  yapıldığı gibi aynı zamanda da mesire yeridir.

Çevresi çam, kayın ve ıhlamur ağaçları ile kaplıdır. Ayrıca burada küçük  göller de bulunmaktadır. Bu göllerde alabalık yetiştirilmektedir.

Beşkayalar Tabiat Parkı nerededir(Merkez)


Kocaeli Yuvacık beldesi yakınlarında bulunan Beşkayalar Tabiat Parkı,  Soğuk Dere ve Sıcak Derenin birleştiği vadide yapılan Yuvacık Barajı  çevresindedir.

Baraj çevresinde alabalık çiftlikleri ve zengin bir bitki örtüsü  bulunmaktadır. Aynı zamanda vadi kanyon konumundadır. Mesire yeri  olmasının yanı sıra yörenin trekking alanlarından birisidir.


Ballıkayalar Vadisi nerededir ne gibi doğal güzellikler bulunmaktadır(Gebze)

Kocaeli Gebze ilçesi, Tavşanlı Köyü’ndeki Balıklayalar Vadisi 1,5 km.  uzunluğunda, 40-80 m. genişliğinde bir vadidir. Dağ sporları yönünden  önemli bir merkez olup, “Tabiat Parkı ve Doğal Sit Alanı” olarak ilan  edilmiştir.

Ballıkayalar Vadisi kireç taşlarının erimesi sonucu gelişen jeomorfolojik şekilleri ile karstik bir boğazdır.

Çenesuyu tarihi hakkında bilgi ve doğal güzellikleri(Derince)

Kocaeli derince ilçesinin kuzeyinde bulunan Çenedağı yörenin en yüksek  dağıdır. Kocaeli’nin ünlü Çenesuyu bu dağın kuzeyindeki bir vadiden  kaynaklanmaktadır.


Kocaeli’nin Roma egemenliği döneminde İmparator Severius Alexander,  Nicomedia'ya M.S. 238 yılında gelmiş, bu gelişi nedeniyle mermer bir  yazıt dikilmiş ve adına sikke basılmıştır. İmparatorun annesi Ivlia  Namea, Alexander’in öldürülmesinden sonra burada kalmış ve bütün  servetini kentteki mabetlere adamıştır. Bu arada Çenesuyunun kollarından  olan ve sonradan Kilisecik Suyu denilen su tesislerini yaptırmıştır.

Çenesuyu İzmit ile özdeşleştirilmiştir. Sultan Abdülaziz onuruna  buradaki saray yapılırken avlu kapısının üzerine İzmitli Şair Saffet  tarafından 22 dizelik bir kaside yazılmıştır. Bu kasidede Çenesuyu’ndan  da söz edilmiştir.


Çınarlı Dere (Derince)

Kocaeli Derince ilçesinin kuzeyindeki dağlık alanda bulunan Çınarlı Dere  yörenin mesire yerlerinden birisidir. Dere çevresi ağaçlık alandır.

Başdeğirmen Mesire Alanı (Karamürsel)

Kocaeli Karamürsel ilçesi Karapınar Köyü’ndeki Başdeğirmen Akçat ve  Karapınar derlerinin birleştiği yerdedir. Başdeğirmen Mesire Alanı  180.000 m2’lik bir alanı kaplamaktadır. Mesire alanında başta Suludere  olmak üzere küçük dereler ve büyük boyda çınar ağaçları bulunmaktadır.  Buradaki 225 yıllık tarihi bir çınar yöreyi simgelemektedir. 1912  yılında mübadele sonucu Rumeli’den buraya göç eden Baş ailesi tarafından  satın alınmış ve vadiye iki su değirmeni yapılmıştır. Daha sonra bu  vadinin çevresinde kalabalık bir yerleşim oluşmuştur.

Günümüzde Samanlı Dağları’ndan beslenen Suludere’nin çevresinde turistik tesisler bulunmaktadır.


Kerpe (Kandıra)

Kocaeli Kandıra ilçesine 10 km. uzaklıktaki Kerpe Köyü’nde bulunan ilin  Karadeniz kıyısındaki doğal limanıdır. Buradaki kayalıklar dalga gücü  ile oyulmuş ve kıyıda ilgi çekici doğal görünümler oluşturmuştur. Ayrıca  çevresi ormanlıktır.

Küçük balıkçı tekneleri ve deniz araçlarını barındıran limanı yakın  tarihlerden itibaren önemli bir turizm merkezi haline gelmiştir.  Kerpe’nin doğal koyları, 150 m. uzunluğunda kumsalı bulunmaktadır.

Kefken Adası (Kandıra)

Kocaeli Kandıra ilçesine 20 km. uzaklıktaki Kefken, ilin Karadeniz  kıyısındaki tek adasıdır.Adanın yüzölçümü 0.11 km2 olup, kıyı uzunluğu  1.7 km.dir.Genellikle kayalık olan bu adaya Karadeniz’de fırtınaya  yakalanan gemiler ve balıkçı tekneleri sığınmaktadır. Kefken’de kıyı  güvenliği ve gemi kurtarması ile ilgili görevliler dışında yerleşim  bulunmamaktadır. Ayrıca ada, sualtı balık avcılarının rağbet ettiği bir  yerdir.


Darıca Kuş Cenneti ve Temalı Parkı (Gebze)

Kocaeli Gebze ilçesi Darıca’da bulunan, Darıca Kuş Cenneti ve Temalı  Parkı Bayramoğlu'nda nesli tükenmekte olan hayvanların bakımını  üstlenmek için1991 yılında kurulmuştur. 140.000 m2'lik alanı kaplayan  parkta, 350 çeşit hayvan ve 250 çeşit bitki bulunmaktadır.

Darıca Kuş Cenneti ve Temalı Parkı, tropik merkez akvaryum, botanik  bahçeleri ile çocuk oyun alanları ve kafeteryası ile bir bütün  oluşturmaktadır.
Bir ülkenin geleceği mühendislerinin becerisi ile sınırlıdır..!

Taklitlerimden ve WebKutlu.Com taklitlerinden sakının  Smile

Cevapla
#2
Saol Osman
Aşk mı Kaderi Kovalar Kader mi Aşkı Daha Kimse Çözemedi Bu Bilmeceyi .
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  KOCAELİ'DE BULUNAN TARİHİ ESERLER ve TURİSTİK YERLER By.Kutlu 1 6,083 10-21-2010, Saat: 19:56
Son Yorum: diesel67

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi