Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hemşirelik Nedir? Görevleri nelerdir?
#1
Hemşirelik

Hemşirelik nedir? Hemşirelik; bireyin, ailenin, toplumun sağlığını korumak, yükseltmek, geliştirmek ve hastalık halinde iyileştirme amacına yönelik hizmetlerin; planlanması, örgütlenmesi, uygulanması, değerlendirilmesinden ve bu hizmetleri yerine getirecek kişilerin eğitiminden sorumlu, bilim ve sanattan oluşan bir sağlık disiplinidir.Hemşireliğin tanımında da olduğu gibi hemşirelik mesleği son derece yüksek ahlaki bir anlayış ve davranış temeli üzerine kurulmuştur.

Bugün dünyada ve
ülkemizde hemşireliğin temel sorumluluğu; toplumun sağlığını yükseltmek, sağlıklı bireyin sağlığını korumak, hastalıklı bireyi tedavi etmek ve acıyı dindirmektir. Bu sorumlulukları yerine getirirken deontolojik kavramlara uygun hareket etmek, bilgili, ahlaklı ve vicdanlı olmak bir hemşirenin temel davranış biçimi olmalıdır.

Hemşireliğin doğasında insana saygı ve insan haklarına değer verme vardır.Hasta haklarının , değişen sağlık ihtiyaçlarının, hasta ve hasta yakınlarının beklentilerinin karşılanması ile etkili, verimli ve duyarlı sağlık hizmeti sunulmasında hemşirelere önemli görevler düşmektedir.Milliyet, renk, inanç, yaş, cinsiyet, siyasi ve sosyal statü hemşirelik hizmetini kısıtlayamaz.


Hemşirelik hizmetleri birey, aile ve topluma yöneliktir.Hemşireler hizmetlerini birey, aile ve toplumla işbirliği içinde yürütürler. Hemşirelik yüksek okullarının kurulması ile “Hemşireyi hemşire yetiştirir.”ilkesi hemşirelikte akademik kariyerleri başlatmıştır. Hemşirelik önceden olduğu gibi tümüyle uygulamaya dayanan bir meslek olma özelliğinden sıyrılmıştır.Uygulamada olan hemşireler teorik çalışmalar ve araştırmalar yapmaktadırlar .Araştırmanın amacı hemşireyi geliştirmektir; hemşireliğin amacı ise hasta yada sağlıklı bireye yardımdır ve öncelikli olan da budur.


Her türlü sağlık hizmetinin dengeli, ulaşılabilir, sürekli, kaliteli ve en üst düzeyde verilmesinde en önemli faktörün; bütün sağlık hizmetlerinin hekimi , hemşiresi ve diğer sağlık çalışanları ile bir ekip hizmeti olarak verilmesi olduğunu vurgulamak istiyorum.


Hemşirelik, bu ekip hizmetinin olmazsa olmaz ve en temel unsurlarındandır.Hemşirelerimiz ülkemiz sağlık sorunlarının çözümüne yönelik çabalarımızda giderek önem kazanan bir role sahiptirler.


Bütün hemşirelerimizin; hasta haklarının, değişen sağlık ihtiyaçlarının hasta ve hasta yakınlarının beklentilerinin karşılanması ile etkili verimli ve duyarlı bir sağlık hizmeti sunulabilmesinde omuzlarındaki büyük ve kutsal sorumluluğun bilinci ile görevlerini eksiksiz yapma gayreti içerisindedirler.


Sağlık hizmetinde istenilen kaliteye ulaşılması ile hizmetin pahalıya mal olmaması konusunda çatışma, etik sorunlarla karşılaşılmasına neden olur. Hemşire sayısında yetersizlik, bir hemşireye düşen nüfusun fazlalığı, hemşirelerin yaşadığı sosyal ve ekonomik sorunlar, özlük ve çalışma şartlarındaki olumsuzluklar da, hemşirelerin etik davranımlarını güçleştirmektedir.
Bir ülkenin geleceği mühendislerinin becerisi ile sınırlıdır..!

Taklitlerimden ve WebKutlu.Com taklitlerinden sakının  Smile

Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  PETROL VE DOĞAL GAZ MÜHENDİSİ Nedir? Egitimi,iş imkanları nedir? By.Kutlu 1 3,828 08-22-2011, Saat: 15:17
Son Yorum: işsizuzman
  ÖRME TEKNİKERİ Nedir? Egitimi,iş imkanlari nedir? By.Kutlu 1 1,711 08-12-2011, Saat: 09:33
Son Yorum: işsizuzman
  Muhasebecilik Nasıldır? - Muhasebe Mesleği İş Olanakları Nedir? By.Kutlu 0 2,179 03-05-2011, Saat: 00:01
Son Yorum: By.Kutlu
  Genetik Mühendisliği Nedir - Genetik Mühendisliği Ne İş Yapar By.Kutlu 0 1,986 03-04-2011, Saat: 23:59
Son Yorum: By.Kutlu
  PEYZAJ UYGULAMA VE SÜS BİTKİLERİ TEKNİKERİ nedir? Egitimi,iş imkanlari nedir? By.Kutlu 0 1,860 08-13-2010, Saat: 14:56
Son Yorum: By.Kutlu
  ULUSLARARASI TİCARET YÖNETİMİ MESLEK ELEMANI nedir? Egitimi,iş imkanları nedir? By.Kutlu 0 1,650 08-13-2010, Saat: 14:53
Son Yorum: By.Kutlu
  FİZYOTERAPİST Nedir? Egitimi,iş imkanlari nedir? By.Kutlu 0 3,090 08-13-2010, Saat: 14:47
Son Yorum: By.Kutlu
  BANKACILIK MESLEK ELEMANI nedir?Egitimi,iş imkanları nedir? By.Kutlu 0 1,383 08-13-2010, Saat: 14:45
Son Yorum: By.Kutlu
  Sosyal Çalışmacı (Sosyal Hizmet Uzmanı) Nedir? İş Olanakları,Egitimi Nasıldır? By.Kutlu 0 1,725 08-13-2010, Saat: 14:43
Son Yorum: By.Kutlu
  Uzay Mühendisliği Nedir? Çalışma Alanları,Egitimi Nasıldır? İş Olanakları By.Kutlu 0 1,682 08-13-2010, Saat: 14:41
Son Yorum: By.Kutlu

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi