Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dünya Nedir ? Dünya Hakkında Kısa ve Öz Bilgi
#1
Dünya Nedir ? Dünya Hakkında Kısa ve Öz BilgiÜzerinde yaşadığımız yer yuvarlağı. Güneş sisteminin gezegenlerdendir. Güneşten uzaklık bakımından üçüncü (Güneşten ortalama uzaklığı 149.481.000 km.) bu sistemdeki büyüklüğü bakımından beşinci (yüzölçümü 509.200.000 kilometrekare) dir. Dünyanın ağırlığı 5.977 trilyon ton hacmi 1.082.841.310.000 kilometreküp ekvatordaki çemberi 40.076. 423 metre ekvatordaki çapı 12.726 kilometredir. Dünyada yaşayan insanların sayısı 2.995.000.000 dur.

Dünyanın oluşu : Dünyanın oluşu hakkında birçok teoriler vardır. Bunların en önemlilerinden! biri olan KantLaplace teorisine göre Dünyanın güneşten kopmuş yuvarlak ve kızgın ateş; halinde bulunan bir parça olduğu sanılmaktadır. İlkin dünyanın güneş ve öbür gezegenlerle birlikte bir kütle halinde bulunan bir parça olduğu sanılmaktadır.İlkin dünya güneş ve öbür gezegenlerle birlikte bir bütün kütle halinde bulunuyordu. Merkezi parlak olan bu kütlenin çevresi gaz ve buhar moleküllerinden yapılmıştı. Bu büyük kütle çok soğuk olan uzayda dönerken sahip olduğu ısının bir kısmını çevresine dağıtarak soğumağa başlıyordu.

Bu soğumanın etkisi ile bu kütlenin bazı cisimleri yoğunlaşmağa başlamış gaz tabakası da merkez kısmına yaklaşmış ve hacmi küçülmüştür. Böylece merkezin etrafında bir halka meydana gelmiş yoğunlaşma sebebiyle kütlenin dönme hareketinin hızı artmıştır. Dönme hızı artan bu kütlenin dış yüzeyinin bütün kısımları aynı zamanda soğuyup yoğunlaşmamış bazı kısımları gaz kitleler halinde konarak çok uzaklara gitmiştir Bu gaz kütleler esas kütlenin çekim kuvvetinden kurtulamadıkları için bunun çevresinde dönmeğe başlamışlardır. Halkalar koptukça bu kütle (yani güneşin) nin hacmi küçülmesine başlamışlardır. Halkalar koptukça bu azalmıştır. Hızın azalması ile sonradan kopan halkalar öncekiler kadar büyük olmadıkları gibi çok uzaklara da gidememişlerdir.

İlk kopan ve kütlenin çevresinde yer alan parça Plüton olmuş sırasıyla Neptün Uranüs Satürn Jüpiter Merih (Mars) Dünya Venüs Merkür birbirini takip etmişler. Böylece dünya gezici yıldızlar arasında güneş kütlesinden kopup ayrılan yedinci dereceden bir gezegen olmuştur.

Zamanla soğuma sonucu her gezegende çeşitli cisimlerin bir noktada toplanmalarıyla bir çekirdek meydana gelmiş bu çekirdek çevredeki gaz halkanın yoğunlaşmasıyla büyümüş böylece gezegenler bazı noktalarda yoğunluk sıralarına göre güneş çevresinde dizilerek aynı yön ve dönme hızı ile hem eksenleri etrafında hem de bir elips olan yörüngeleri üzerinde dolanmaya başlamışlardır. Sonradan bu gezegenler de aynı mekanik olayların etkisiyle bir ya da birçok uydular (peyk) meydana getirmişlerdir.

Dünya güneşten ayrıldıktan sonra yoğunlaşma dolayısıyla kaybettiği ısı ile yavaş yavaş soğumağa başlamış çevresindeki gazlar sıvılaşmış üstünde de gayet ince bir kabuk meydana gelmiştir. Bu kabuk atmosfer tabakasıyla merkezdeki ateş tabakasını birbirinden ayırmıştır.

Bu kabuk dünya çevresinin her tarafında aynı zamanda soğuyup katılaşmadığı için önce büyük levhalar halinde katılaşan tek parçalar ateş tabakasının yüzeyinde yüzmeğe başlamışlardır. Zamanla bu yüzden parçalar yan yana gelerek düzensiz bir mozaik meydana getirmişlerdir. Bunlar arasında çeşitli büyük kütlelerden yapılmış ve ağırlıkları fazla olan parçalar yüzeyleri düz ve üzerinde deniz bulunduğu için ağırlıkları az olanlara nispetle ateş tabakasına daha çok gömülmüşlerdir. Bu sonuca göre yerkabuğunun kalınlığı her tarafta aynı olmamış kalınlık denizlerin altında daha az karalarda daha çok olmuştur.

Dünyanın soğuması devam ettikçe kabuğun kalınlaşması fazlalaşmış ateş halinde olan merkez çekirdeğinin (Barisfer) hacmi küçüldüğünden kabuğun üzerinde kıvrımlar meydana gelmiş öbür taraftan çekirdeğin üzerindeki ateş tabakası içerden kabuğa yaptığı basınç sebebiyle kabukta meydana getirdiği bazı çatlaklardan dışarı fırlamış yüzeye çıkarak katılaşmıştır. Aynı zamanda dünyayı saran atmosfer tabakası kabuktan yeter derecede ısı almadığından yoğunlaşmağa başlamış bileşiminde bulunan oksijen ve hidrojen birleşerek sıcak yağmurlar halinde yeryüzüne yağmağa başlamıştır. Kabuk üzerine düşen sıcak sular rastladıkları eriyebilen maddeleri (clor sodyum baryum gibi) beraberinde sürükleyerek çukurları doldurmuş ve denizleri meydana getirmiştir.

Ateş tabakası (pirosfer) ısısını kaybettikçe karalar yükselmiş denizler derinleşmiş; çukurlarda sular soğumağa başlayınca hayatın ilk belirtileri görülmüştür. Bu bileşimdeki ağır maddelerin oranı derinlere inildikçe artar. Mesela 2.000 kilometre derinlikten bir örnek alıp da çözümleyebilsek demirin oranının çok arttığını görürüz. yer kabuğundaki ağır ve hafif kayaların durumu da yeryüzünün şekillenmesine dağlar ve denizlerin meydana gelmesine yol açmıştır.

Dünyanın genel yapılışı : Dünya İç İçe geçmiş merkezleri bir küre şeklinde beş esas tabakadan yapılmıştır.

Atmosfer tabakası kalınlığı 160 Milimetreye kadar varan gaz bir küredir Hidrosfer tabakası aynı zamanda su küresi adı ile de bilinir. Yer yüzümün dörtte üçünü meydana getirir. Fiziksel ve kimyasal etkinlikleriyle yerkabuğunun değişmesinde önemli rol oynar. İçinde canlılar yaşar.

Litosfer tabakası taş küreadını da alır. Kalınlığı ortalama olarak 60 km. yoğunluğu 25r3 tür. Pirosfer tabakası ateş tabakasıdır Magma adı ile de bilinir. 1200 km. kalınlığında 475 yoğunluğundadır. Yanardağ lavları buradan çıkar

Barisfer tabakası ağır küre adını alır. Dünyanın çekirdeğini meydana getirir. Yoğunluğu II dir. Demir nikel gibi ağır maddelerden yapılmıştır. Pirosferin sıcaklığı ve üstündeki tabakaların basınçları ile bir teoriye göre katı haldedir.

Şekli : Dünya küreye yakın biçimdedir. Ancak ekvatordaki çapı 12.756.77S metre olmasına karşılık kutuplar arasındaki çapı 21.713.834 metredir. Böylece küre görünüşünde olan dünya kutuplarda basıklık gösterir. Dünyanın küreye yakın biçiminde olduğu XV. yüzyıldan sonra anlaşılmağa başlamıştır. Bu yüzyılda Avrupalı gemicilerin uzun gezilere çıkmaları ile dünyanın yuvarlak olduğu kanısına varılmış sonradan yapılan bilimsel araştırmalarla dünyanın küreye yakın biçimde bulunduğu anlaşılmıştır.

Hareketleri : Sürekli olarak hareket eden dünyanın iki çeşit hareketi vardır. Bu hareketlerden birisi kendi ekseni etrafında olur ve batıdan doğuya doğrudur. Bu dönmesini 24 saatte tamamlar. Dünyanın kendi ekseni etrafındaki bu dönmesi ile birlikte olan ikinci hareketi güneş etrafındadır. Güneş etrafında dünya elips şeklinde çok geniş bir yörünge üzerindeki hareketini de 365 1/4 günde yani bir yılda tamamlar. Dünyanın kendi ekseni etrafındaki ve güneş etrafındaki bu iki hareketi iki önemli olaya sebep verir. Kendi ekseni etrafında dönmesi ile gece ve gündüz güneşin etrafında dönmesi ile mevsimler meydana gelir. Dünyanın yüzeyi : Dünyanın yüzölçümü 509.200.000 kilometrekaredir. Bunun % 70 denizler 360.600.000 kilometrekare % 39u karalar 148.600.000 kilometrekare dir. Kuzey kutup çevresinde karalarla çevrilmiş bir deniz Güney Kutup çevresinde denizlerle kuşatılmış bir kara parçası vardır. Bütün karaların 2/3 ü Kuzey Yarımküresindedir. Dünyada Ekvator dairesi ve kutup noktaları göz önüne alınmaksızın

karaların en çok bulunduğu bölüme Karalar Yarımküresi denizlerin en çok bulunduğu bölüme Denizler Yarımküresi denir.

Kuzey ve Güney kutup noktalarından aynı uzaklıkta bulunan ve dünyayı iki eşit parçaya bölen daireye Ekvatoradı verilir. Dünyanın Ekvatorun kuzeyinde kalan bölümüne Kuzey Yarım küre güneyinde kalan bölümüne Güney Yarımküre denir.

Karalar yer yer büyük kütleler meydana getirmiştir ve büyük kara parçalan kıta adı ile anılır. En büyük kıta Asyadır. Avrupa Asyanın bir yarım adası halindedir. Afrika kıtası Asya dan ve Avrupadan Akdeniz Kızıldeniz ve Cebelitarık boğazı ile ayrılır. Bu üç kıta Akdeniz milletlerince eski çağlardan beri bilindiği için Eski Dünya diye anılırlar.

Büyük Okyanustaki adalar Avustralya ve büyük denizlerle eski dünyadan ayrılmış olan Amerikalar Yeni Dünya kıtaları olarak bilinir. Güney Kutuptaki kara parçasına da Antarktika adı verilir.

Denizler Dünyanın büyük çukurluklarını dolduran ve birbirleriyle bağlantıları olan tuzlu su topluluklarıdır. Bütün denizlerin yüzeyi aynı seviyededir. Yeryüzünde Okyanus adı verilen üç büyük deniz vardır. Bunlar Büyük Okyanus Atlas Okyanusu ve Hint Okyanusudur.
Bir ülkenin geleceği mühendislerinin becerisi ile sınırlıdır..!

Taklitlerimden ve WebKutlu.Com taklitlerinden sakının  Smile

Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Sarımsak - Sarımsağın faydaları - Sarımsak Hakkında Her şey - Sarımsak Hakkında Bilinmesi Gerekenler duhan 0 1,320 02-19-2012, Saat: 14:53
Son Yorum: duhan
  Rakı - Rakı Nedir? - Rakı Neyden Yapılır - Rakının Ham Maddeleri By.Kutlu 0 42,227 11-19-2011, Saat: 22:49
Son Yorum: By.Kutlu
  Suma - Suma Nedir? - Suma Nasıl Yapılır? - Suma Neyde Kullanılır? By.Kutlu 0 1,744 11-19-2011, Saat: 22:44
Son Yorum: By.Kutlu
  Dünyadaki Delikler - Dünya Üzerinde Oluşan Delikler, Çukurluklar By.Kutlu 0 2,570 06-16-2011, Saat: 13:34
Son Yorum: By.Kutlu
  Dünya Günü nedir? By.Kutlu 0 1,294 04-22-2011, Saat: 18:23
Son Yorum: By.Kutlu
  Gureşçi Dülger Ahmet Hakkında By.Kutlu 0 2,517 11-29-2010, Saat: 20:50
Son Yorum: By.Kutlu
  Türkiyenin Doğal Güzellikleri - Türkiyedeki Doğal Güzellikler Hakkında Yazı By.Kutlu 0 151,717 11-28-2010, Saat: 16:29
Son Yorum: By.Kutlu
  Kalp Akciğer Canlandırması - Yeniden Canlandırma - CPR Nedir? - Kalp Masajı - Sunii Solunum By.Kutlu 1 5,467 10-21-2010, Saat: 22:39
Son Yorum: By.Kutlu
  gravür nedir ve çeşitleri By.Kutlu 0 3,319 10-21-2010, Saat: 18:24
Son Yorum: By.Kutlu
  Tipografi Nedir? | Sözcüklerin Sayfa Üzerindeki Görsel Dizimi By.Kutlu 2 6,849 10-14-2010, Saat: 22:03
Son Yorum: By.Kutlu

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi