Konuyu Oyla:
 • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Doğu Anadolu Bölgesi - İklimi, İlleri, Dağları, Ekonomi, Tarım ve Hayvancılık
#1
dogu-anadolu.png

Doğu Anadolu Bölgesi
, Türkiye'nin yedi coğrafi bölgesinden biridir. Anadolu topraklarındaki konumunda doğuda yer alması nedeniyle Birinci Coğrafya Kongresi tarafından 1941 yılında böyle isimlendirilmiştir.
Türkiye'nin nüfus yoğunluğu ve nüfusu en az olan bölgesidir. [1] Bunda bölgenin yüz ölçümünün büyük olması başlıca etkendir. 2000 yılındaki nüfus sayımına göre bölgenin nüfusu 6 milyon 147 bin kişi civarındadır. Geçim kaynakları hayvancılık ve tarımcılıktır.

Konu başlıkları

 • 1 Bölümler
 • 2 Coğrafya
  • 2.1 Arazi Yapısı
  • 2.2 Ovalar ve platolar
  • 2.3 Akarsular ve göller
  • 2.4 Bitki örtüsü
 • 3 Nüfus ve yerleşme
 • 4 Ekonomi
  • 4.1 Tarım ve hayvancılık
  • 4.2 Sanayi
  • 4.3 Yeraltı zenginlikleri
  • 4.4 Hidroelektrik santraller
 • 5 Kaynakça
Bölümler

Doğu Anadolu Bölgesi'nde dört bölüm vardır:
 • Yukarı Fırat Bölümü
 • Erzurum - Kars Bölümü
 • Yukarı Murat - Van Bölümü
 • Hakkâri Bölümü
Coğrafya

Arazi Yapısı

Ortalama yükseltisi yaklaşık 2200 m olan Doğu Anadolu Bölgesi Türkiye'nin en yüksek bölgesidir. Bölgede dağlardan sonra en fazla yer kaplayan yeryüzü şekli platolardır. Bölgedeki en büyük plato Erzurum-Kars Platosudur. Türkiye'nin en büyük gölü olan Van Gölü ve en yüksek dağı olan Ağrı Dağı bu bölgededir. Bölgedeki diğer büyük göller Hazar, Balık, Bulanık, Nazik, Çıldır ve Erçek gölleridir. Bölgenin başlıca akarsuları Fırat, Dicle, Aras, Kura ve Zap akarsularıdır.
Ovalar ve platolar

Bölgede dağlardan sonra en fazla alan kaplayan yerşekli plâtolardır. Platolar, Fırat ve Aras nehirlerinin kolları tarafından parçalanmıştır. En büyük plâtosu ‘’Erzurum-Kars Platosu’’dur. Bölgede yer alan dağ kuşakları arasındaki çöküntü oluklarında ovalar yer almaktadır. Birinci çöküntü kuşağını; Ardahan, Göle ve Çıldır Gölü, İkinci çöküntü kuşağını; Erzurum, Erzincan, Pasinler, Horasan ve Iğdır ovaları, Üçüncü çöküntü kuşağını ise; Malatya, Elazığ, Bingöl, Muş ve Van Gölü(Van) çanakları ve bunlar içerisinde yer alan ovalar oluşturur.

Akarsular ve göller

Doğu Anadolu Bölgesi’nda yer alan Aras ve Kura nehirleri sularını ülkemiz toprakları dışarısında Hazar Denizi’ne dökerler. Fırat, Dicle ve Zap nehirleri ise sularını yine ülkemiz dışarısında Basra Körfezi’ne dökerler. Bölge akarsularının rejimi düzensizdir. Bunun nedeni; yağış rejiminin düzensizliği ve kış yağışlarının kar şeklinde düşmesidir. Kışın yağan karlar erimeden uzun süre yerde kaldığı için akarsuların debileri azalmaktadır. İlkbahar ve yaz aylarında eriyen karlar akarsuların debilerinin yükselmesine ve coşkun bir şekilde akmasına yol açar.
Bölge akarsularının hidroelektrik enerji potansiyeli yüksektir. Bunun nedeni, yükselti ve eğimlerinin fazla olmasıdır.
Bölgedeki fay hatları üzerinde göller oluşmuştur. Türkiye’nin en büyük gölü olan Van Gölü başta olmak üzere Çıldır, Nazik, Erçek, Hazar, Balık ve Bulanık gölleri bölge sınırları içerisinde yer alır. Van Gölü Türkiye’ nin ikinci büyük kapalı havzasını oluşturur.

Bitki örtüsü

Bitki örtüsü karasaldır ama sadece iki ilde bitki örtüsü bozkırdır. Bu iller Elazığ ve Malatya'dır. Van Gölü olduğu için Van ve çevre iller ılıman bir iklime sahiptir.
Nüfus ve yerleşme [değiştir]

Türkiye'nin nüfus yoğunluğu en az olan bölgemizdir. Bunda bölgenin yüz ölçümünün büyük olması başlıca etkendir. 2000 yılındaki nüfus sayımına göre bölgenin nüfusu 6 milyon 100 bin kişi civarındadır.
Türkiye’deki coğrafi bölgeler arasında nüfus miktarı ve yoğunluğu yönünden önemli farklar bulunmaktadır. Bu farkların oluşmasında fiziki faktörler (iklim özellikleri, yerşekilleri, toprak özellikleri) ve beşeri faktörler (sanayileşme, tarım, yeraltı kaynakları, turizm, ulaşım) önemli rol oynarlar.
Bölgenin en kalabalık kenti Van'dır. 2010 yılı adrese dayalı nüfus kayıt sistemine göre 1 milyon 596 nüfusludur. İkinci kalabalık kent 399.258 nüfuslu Malatya kentidir. Üçüncü sırada 352.163 nüfuslu Erzurum, dördüncü sırada ise 325.574 nüfuslu Elazığ izlemektedir. Diğer kentlerin nüfusu 100 binin altındadır.
Diğer bölgelere göçün fazla yaşandığı bölge olan Doğu Anadolu Bölgesi'nde kırsal nüfus kent nüfusundan fazladır.
Bazı İllerin Nüfus Artışı (1990-2000 arası)

Van %43,03 Ağrı %19,03 Erzurum %10,52 Erzincan %5,38 Bingöl %2,51 Kars -%8,43

Ekonomi


Tarımsal alanları kısıtlı, sanayi işyerleri yetersiz olan bölge halkının artan nüfusu içinde işsiz kalan kesimi, ülkenin ekonomikolanakları daha gelişmiş olan yörelerine göç etmek zorunda kalmaktadır.
Doğu Anadolu yurdun en geniş ama en tenha ve en geri kalmış bölgesidir. Bu bölgenin yurt ekonomisine en büyük katkısı canlı hayvan ve hayvan ürünleri ihracatı alanındadır. Yurdumuzdaki küçükbaş hayvanların %21’si, sığırların %25’i bu bölgede yetiştirilir.
Toprak ürünleri bakımından yurt ekonomisine katkısı azdır. Madencilik alanında yurt ekonomisine katkısı önemlidir: Tüm yurtta çıkarılan bakırın %50’si, kromun %70’i, demirin %75’i, mabünganezin %35’i, baritin %75’i, çinko ve kayatuzunun önemli bir kısmı bu bölgeden elde edilir. Bölgenin maden yatakları zengindir.
Tarım ve hayvancılık

Sanayi kuruluşları yetersiz olan Doğu Anadolu Bölgesi halkı geçimini çok iyi sağalayamamıştır. Bu yüzden kendi ürünlerini üretirler. Başta hayvancılık olmak üzere tarımdan sağlar. Bölgenin hayvancılığa çok elverişli olan Erzurum-Kars Bölümü’nde yüksek nitelikli sığırlar yetiştirilir. Çok sayıda küçükbaş hayvan besleyen göçer aşiretler yazın sürülerini bölgenin öteki kesimlerindeki yüksek yaylalarda otlatır.
Bitkisel üretime elverişli alanlar, bölge yüzölçümünün ancak %10’unu kaplar. Bu alanın büyük bölümünde tahıl ekimi yapılır. Tahıldan başka baklagiller, şeker pancarı, meyve, sebze, pamuk ve az miktarda da tütün yetiştirilir. Pamuk yetiştirilen kuytu Iğdır, Malatya ve Elazığ ovalarını yanı sıra Erzincan Ovası ile Van Gölü (Van) çevresinde meyve bahçeleri çok yer tutar.
Yer şekilleri ve iklimin olumsuz etkisinden dolayı tarımsal faaliyet gelişmemiştir. Bölgedeki tarım etkinlikleri en çok bölgenin güneyindeki çöküntü ovalarında (Elbistan, Van, Elazığ, Muş ve malatya ovaları) yoğunlaşır.
Sanayi

Yalnızca büyük kentler (Malatya, Erzurum, Van, Elazığ) çevresinde kurulan sanayilerin başlıcaları pamuklu dokuma, iplik, şeker, süttozu, un, peynir, yem, sigara ve çimento fabrikaları ile et kombinalarıdır. Bunlar hammaddesi tarıma ve hayvancılığa dayalı sanayii kuruluşlarıdır. Ayrıca madenin işletilmesine dayalı örneğin Elazığ bakır işleme tesisleri de mevcuttur.
Yeraltı zenginlikleri

Yeraltı kaynakları bakımından oldukça zengin sayılan Doğu Anadolu Bölgesi’nde Afşin ve Elbistan’da linyit, Elazığ yörelerinde bakır, Divriği Hekimhan yöresinde demir yatakları mevcuttur. Ayrıca çeşitli yörelere dağılmış krom yatakları mevcuttur.
Hidroelektrik santraller

Bölgenin elektrik enerjisi üretimindeki payı büyüktür. Yapımı devam eden yeni hidroelektrik santralleri bittiğinde, bölge bu yönüyle çok daha büyük bir önem kazanacaktır. Türkiye’de hidroelektrik üretimine elverişli akarsu potansiyelinin üçte biri bu bölgede bulunmaktadır. Keban, Karakya hidroelektrik, Elbistan (Afşin) ve Van (Engil) bölgelerinde ise termik santralleri bulunmaktadır.
Bir ülkenin geleceği mühendislerinin becerisi ile sınırlıdır..!

Taklitlerimden ve WebKutlu.Com taklitlerinden sakının  Smile

Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Doğu Anadolu Bölgesinin Önemli İlleri XLyzia 0 1,556 08-30-2012, Saat: 14:24
Son Yorum: XLyzia
  Doğu Anadolu Sanayi Etkinlikleri XLyzia 0 958 08-30-2012, Saat: 14:23
Son Yorum: XLyzia
  Doğu Anadolu Bölgesinin Düğün Adetleri XLyzia 0 1,131 08-30-2012, Saat: 14:23
Son Yorum: XLyzia
  Doğu Anadolu Bölgesinin Genel özellikleri XLyzia 0 1,424 08-30-2012, Saat: 14:22
Son Yorum: XLyzia
  Doğu Anadolu Bölgesinin Platolarının İsimleri XLyzia 0 2,084 08-30-2012, Saat: 14:19
Son Yorum: XLyzia
  Doğu Anadolu Bölgesi'nin Nehirleri XLyzia 0 669 08-30-2012, Saat: 14:16
Son Yorum: XLyzia
  Doğu Anadolu Bölgesi Yeraltı zenginlikleri XLyzia 0 831 08-30-2012, Saat: 14:15
Son Yorum: XLyzia
  Doğu Anadolu Müzikleri Nelerdir ? XLyzia 0 1,095 08-30-2012, Saat: 14:14
Son Yorum: XLyzia
  Doğu Anadolu bölgesinin tarihi yerleri XLyzia 0 809 08-30-2012, Saat: 14:13
Son Yorum: XLyzia
  Doğu Anadolu bölgesinin meyveleri XLyzia 0 873 08-30-2012, Saat: 14:10
Son Yorum: XLyzia

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi