Merhaba , bu ilk ziyaretinizse? Kayıt olmak için tıklayın.
Üye paneli
Kullanıcı Adı

Şifreniz
KOCAELİ'DE BULUNAN TARİHİ ESERLER ve TURİSTİK YERLER

Kocaeli kategorisinde açılmış olan KOCAELİ'DE BULUNAN TARİHİ ESERLER ve TURİSTİK YERLER konusu , Akçakoca Bey Anıtı Kandıra- Kefken yolu yakınında, Babadağ'dadır. 1234-1328 yılları arasında yaşadığı sanılan Kocaeli fatihi Akçakoca Bey'e ait anıt mezarın yapım tarihi 1974'dür. Dışa açık piramidal gövdeli anıtın merkezinde basamaklarla ... 1. #1
  By.Kutlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Çevrim Dışı Patron
  Üyelik tarihi
  Jul 2009
  Bulunduğu yer
  İzmir
  Mesajlar
  8.106
  Tecrübe Puanı
  10

  Standart KOCAELİ'DE BULUNAN TARİHİ ESERLER ve TURİSTİK YERLER


  Akçakoca Bey Anıtı

  Kandıra- Kefken yolu yakınında, Babadağ'dadır. 1234-1328 yılları arasında yaşadığı sanılan Kocaeli fatihi Akçakoca Bey'e ait anıt mezarın yapım tarihi 1974'dür. Dışa açık piramidal gövdeli anıtın merkezinde basamaklarla çıkılan podyum üzerinde Akçakoca Bey'in mezarı yer almaktadır.

  Akmeşe Tümülüsü


  Akmeşe Güvercinlik Köyü Aslanpınar-Büyüktepe mevkiindedir. 1993 yılında kaçak kazı sonucunda tahrip edildiği öğrenilen tümülüse İzmit Müze Müdürlüğü müdahale etmiş ve bir kurtarma kazısı yapmıştır. Roma dönemine ait kesme taşlardan meydana gelen dromoslu bir mezar odası ortaya çıkarılmıştır. Yapılan incelemeler sonucunda tümülüsün daha önceki dönemlerde tahribe uğradığı tespit edilmiş, birkaç parça kemik dışında buluntuya rastlanılmamıştır

  Arap Çeşmesi
  Aytepe Tümülüsü
  Ballıkayalar Vadisi
  Banara Çeşmesi
  Başdeğirmen Mesire Alanı
  Belen Köyü Cami
  Beşkayalar Tabiat Parkı
  Bostan (Su) Dolabı
  Büyük Tümülüs
  Canfedâ Hâtun Çeşmesi
  Çarşı Camii (Yukarı Camii)
  Çoban Mustafa Paşa Hamamı
  Çoban Mustafa Paşa Külliyesi
  Çoban Mustafa Paşa Şadırvanı  Darıca Kuş Cenneti Ve Temalı Parkı  Burası adı gibi adeta bir cennet. 1991 yılında kurulmaya başlayıp 1993 yılında ziyarete açılan Türkiye'de eşi olmayan , 500'e yakın kuş türünün yanı sıra, 300'den fazla çeşit bitki, yüzlerce çeşit hayvan burada doğal ortama eş şartlarda barınıyor. 140.000 metrekarelik hayvanat bahçesinde, çocuk parkı, cafe ve dinlenme üniteleri içinde çocukların heyecanını paylaşabilir mutlu yüzler görebilirsiniz.

  Hayvanat bahçesinde kuşların yanı sıra, muzip maymunlar, koi balıkları, tropikal bölge hayvanları, bahçe malzemeleri satış galerisi, birbirinden cazip eşyaların sergilendiği market en çok ilgi çeken yerler arasında yer alıyor. Muhabbet kuşları toy, turna kuşu türlerinin kafeslerini gezmeyi bitirdiğiniz an karşınıza cazip hayvan aksesuarlarının sergilendiği bir galeri çıkıyor. Hiç aklınızda yokken bile gördükleriniz karşısında acaba "ne beslesem" sorusunu düşünmeye başlıyorsunuz. Karar verdiyseniz, besleyeceğiniz tür hayvanın araç, gereç, giyim-kuşam, yem, ilaç, tüm ihtiyaçlarını bulabiliyor, birbirinden ilginç şirin hayvan resimlerinin bulunduğu t-shirt, anorak, maskot türü şeyleri de alabiliyorsunuz.

  Parkın bir başka bölümündeki havuz içinde palyaçolar kadar renkli Japon Koi balıkları görülüyor. Dünyanın en pahalı balıkları olan Koiler, Japonlarca talih, saadet ve uzun ömür ifade ediyor. 120 değişik rengi tespit edilen balıklar, 50 ila 120 sene yaşayabiliyor ve insan dostu olarak tanınıyor. Korkmasını hiç öğrenememiş bu balıklar havuza yaklaşınca önünüzde toplanıyorlar.


  Demirciler Konağı


  Gebze Demirciler Köyünde bulunan konak 19. yy. Osmanlı mimarisinin en başarılı örneğidir. İçindeki kalemişi bezemeler ve mimari üslup açısından Kocaeli ilindeki tek örnek olma özelliğine sahipti

  Düzmeşe Orman İçi Dinlenme Yeri
  Emine (Tüysüz) Çeşmesi
  Eskihisar Çeşmesi
  Eskihisar Kalesi  Fabrika-i Hümayun


  1843 yılında Hereke Fabrika-i Hümâyûnu adıyla Hereke’de kurulan fabrika, Osmanlı İmparatorluğu’nun o tarihe kadar halı ve ipekli dokuma alanında kurduğu en kapsamlı fabrikasıdır.

  1800’lü yıllarda başlatılan Türk sanayiinin geliştirilmesi çalışmaları kapsamında açılan bu fabrika, kuruluşundan başlayarak sürekli yenilik ve değişiklikler yaşamıştır. Fabrika, o yılların öncü teknolojisini kullanmakta ve Osmanlı devleti adına milli dokumacılık ürünlerinin geliştirmesi ve çağdaşlaştırılmasına öncülük etmekteydi. Öyle ki, Hereke Fabrikası’nın en üst kalitedeki ürünleri; Osmanlı sanayisi’nin bir vitrini niteliğindeki başta Dolmabahçe olmak üzere padişaha ait saray, köşk ve kasırlarda yer alıyordu. Öte yandan bu konuda kolaylık sağlaması için Dolmabahçe Sarayı yapılırken, “Hereke Dokumahanesi” adıyla sarayın bünyesinde bir de atölye kurulmuştu.

  Cumhuriyet Dönemi’nde de çalışmasını sürdüren Hereke İpekli Dokuma ve Halı Fabrikası; günümüzde bir Müze-Fabrika olarak üretimini sürdürmekte ve konumuyla benzerleri arasında özel bir yer tutmaktadır.

  Fevziye Camii


  Demiryolunun güneyinde eski otagar yakınındadır. İzmit'li Mehmed Bey tarafından yaptırıldığından Mehmed Bey Camii diye tanınır. Mimar Sinan'ın eseri olan cami, harap olduğundan, Mahmut II zamanında kaptan-ı Derya Hain (Firari) Ahmet paşa tarafından yeniden yaptırılmıştır. Bu yüzden "Fevziye Camii" adını almıştır. 1894'teki yer sarsıntısında yıkılan camiin yerine bugünkü cami yapılmıştır.

  Galipağa Çeşmesi
  Gar Çeşmesi
  Gazi Lisesi
  Gaziler Orman İçi Dinlenme Yeri

  kocaelideki tarihi ve turistik mekanlar, kocaelinin tarihi görüntüleri, kocaeli turistik yerleri, kocaeli türistik yer, kocaelideki tarihi çeşmeler, kocaelinin tarihi eserleri, kocaeli tarihi turistik yerleri, kocaeli de turizm çeşitleri, kocaeli izmitteki tarihi eserlerin tarihi, kocaeli izmitteki tarihi eserlerin resimleri, kocaeli tarihi eserlerinden küçük yazı, kocaelinin tarihi ve turistik yerleri, dunyanın en guzel tarıhı eser yerler resımlerı, kocaelinde kayıp kişilerin resimleri, bulunantarihieserler, tarihi eserler ve turistik yerler, kocaelideki tarihi ve turistlik yerler, kocelideki tarihi eserler, kocaelideki tarihi eserlerin resimleri, kocaelideki tarihi ve turistik yerler, kocaelinde bulunan tüm müzelerin isimleri, izmitin görüntüsü, kocaelinin tarihi yerleri, kocaelideki turistik yerler, kocaeli deki tarihi ve turistik yerler,
  <--vBulletin Bilgilendirme Sistemi--> Değişiklikleri göz ardı et

  Bir ülkenin geleceği mühendislerinin becerisi ile sınırlıdır..!
  Taklitlerimden ve WebKutlu.Com taklitlerinden sakının

 2. #2
  diesel67 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Çevrim Dışı Üye
  Üyelik tarihi
  Oct 2010
  Bulunduğu yer
  Zonguldak
  Yaş
  25
  Mesajlar
  17
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart Cevap: KOCAELİ'DE BULUNAN TARİHİ ESERLER ve TURİSTİK YERLER

  Vavv Güzelmiş Tbrk By.Kutlu
  Bana hayatı iki şey sevdirir; AŞK ve ÖZGÜRLÜK....Aşkım için canımı veririm. Ama özgürlüğüm için aşkımı bile feda ederim


  Ölümün bizi nerde bekledigi belli degil, iyisimi biz onu her yerde bekleyelim...

  Bırakalım bizden nefret etsinler, tabii bizden korktukları sürece...

  Rome Of Total

                 
   Benzer Konular
 1. Manisanın Tarihi Yerleri

  By By.Kutlu in forum Manisa
  Cevaplar: 1
 2. Akdeniz Bölgesinde Bulunan Tarihi Eserler Nelerdir

  By By.Kutlu in forum Akdeniz Bölgesi
  Cevaplar: 0
 3. Akdeniz Bölgesi Tarihi ve Turistik Yerleri

  By By.Kutlu in forum Akdeniz Bölgesi
  Cevaplar: 0
 4. Akdeniz Bölgesi Tarihi ve Turistik Yerleri

  By By.Kutlu in forum Akdeniz Bölgesi
  Cevaplar: 0
 5. Osmanlı Devleti - Askeri Teşkilat

  By AReS in forum Tarih
  Cevaplar: 0